Home Extensions
Uzbrojenie ochronne PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Monday, 11 August 2008 06:00

Uzbrojenie ochronne.   


ZBROJA PŁYTOWA


Czasy bitwy pod Grunwaldem, a więc późne średniowiecze, stanowi szczytowy okres bojowego uzbrojenia ochronnego. Pełna zbroja płytowa składała się z kirysu (napierśnik i naplecznik, łączone zawiasami i zapinane klamrami), oraz ochrony kończyn. Ręce chronił naręczak składający się z naramiennika, opachy, nałokciny i zarękawia, oraz rękawic. Osłona nóg składała się z nabiodrka, nakolanka, nagolenicy i trzewika. Rękawice i trzewiki sporządzano z drobnych płytek, aby zapewnić walczącemu swobodę ruchów. W czasach bitwy pod Grunwaldem zbroje płytowe były pokrywane kolorowymi tunikami, pozwalającymi odróżnić rycerzy podczas walki. Należy również zaznaczyć iż uzupełnienim ówczesnego opancerzenia była kolczuga zakładana pod zbroję płytową. Cena ówczesnej zbroi to niespełna 500 groszy (wół, oraz miecz kosztował niecałe 30 groszy, więc była to równowartość około 17 wołów), dlatego należy zakładać iż pod Grunwaldem używali jej jedynie najzamożniejsi feudałowie po obydwu stronach, większość zaś używała kolczug uzupełnianych elementami zbroi płytowej.

HEŁM


Ochronę głowy na początku XV wieku stanowiły kapaliny (otwarty hełm w kształcie kapelusza) hełmy garnczkowe i stożkowe, ściśle przylegające do głowy (łebki), uzupełnieniem ochrony głowy był czepiec kolczy, zamożniejsi rycerze posiadali przyłbice, czyli hełmy z ruchomą zasłoną twarzy (najpowszechniejsza wówczas przyłbica zwana była psim pyskiem ze względu na spiczastą zasłonę twarzy).
Kapalin, który jak wynika ze spisów arsenałów, zarówno polskich jak i krzyżackich stanowił najliczniejszy typ osłony głowy. Miał on kształt metalowego kapelusza z opuszczonym szerokim oraz płaskim rondem. Wykuwany był z jednego kęsa żelaza, bądź też z kilku nitowanych blch stalowych nadając mu kształt kolistego dzwonu z rondem, niekiedy wycinając w nim otwory wzrokowe. Niektóre kapaliny zaopatrywano w podbródek.
Przyłbice, czyli hełmy z ruchomą osłoną twarzy, chroniące calą głowę były używane jedynie przez elitę ówczesnego rycerstwa.

Last Updated on Tuesday, 25 January 2011 12:37
 
Banner
Copyright © 2021 Zakon Krzyżacki. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.